Künye
Ülke Resmi Adı Fransız Guyanası Denizaşırı Bölgesi
Bayrak  
Başkent Cayenne
Nüfus 202.000
Yüzölçümü 86.504 Km2
Para Birimi Avro
Milli Gelir 1.551 Milyar Dolar
Enflasyon %1
İşsizlik Oranı %19.2
Yaşam Süresi Erkek 73 - Kadıın 80
Telefon Kodu +594
Fransız Guyana Denizaşırı İli,Güney Amerika'nın kuzeydoğu kıyısında, Fransa'ya bağlı denizaşırı il niteliği taşımaktadır. .Güneyde ve doğuda Brezilya, batıda Surinam, kuzeydoğuda da Atlas Okyanusuyla çevrilidir.
Resmi dilin Fransızca olduğu Fransız Guyanasi’nda para birimi olarak Avro kullanılmaktadır. 2006 senesi tahmini nüfusunun 202.000 olduğu Fransız Guyanasi’nda kişi başı milli gelir tutarı 2001 senesi verilerine göre 8.500 dolar olarak gerçekleşmiştir. Fransız Guyanası, Fransız Anayasası'nın denizaşırı illere ilişkin hükümlerine göre yönetilir.Fransız Ulusal Meclisi'ne 2, Fransız Senatosu'na 1 temsilci gönderme hakkı vardır.Yerel yönetim Fransa hükümetinin atadığı bir vali ile 19 üyeli Genel Konsey ve 34 üyeli Bölgesel Konsey'den oluşur.Bir de yerel temyiz mahkemesi vardır.

Coğrafya
Brezilya ile Surinam arasında yer alan ve Kuzey Atlantik Okyanusu’nda yer alan Fransız Guyanasi; (4;00) Kuzey ve (53;00) Bati coğrafi koordinatlarında yer almaktadır. Toplamda 91.000 Km2’lik yüzölçümüne sahip Fransız Guyanasi’nin kara sınırları uzunluğu 1.240km’dir. Fransız Guyanasi’nin; Brezilya 730.4km ve Surinam 510km ülkelerine kara sınırları bulunmaktadır. Fransız Guyanasi’nin sahil şeridi uzunluğu ise 378km’dir. Ülkede tropikal iklimin yani sıra sıcak ve nemli iklim hâkim olmaktadır. Fransız Guyanasi’nda yatık kıyı ovaları iç kesimlerde yerlerini tepeliklere ve küçük dağlara bırakmaktadır. Atlas Okyanusu noktasının rakım açısından en düşük nokta olduğu Fransız Guyanasi’nda rakım açısından en yüksek nokta ise 851m yüksekliği ile Bellevue de I’Inini’dir.
Fransız Guyanasi’nda; boksit, kereste, altın, kaolin ve balık doğal kaynakları mevcuttur. Sulak arazilerin bol miktarda bulunduğu Fransız Guyanasi’nda sağanak yağışlar, sert fırtınalar ve ani su baskınları doğal afetler arasında yer almaktadır.

Toplum
Fransız Guyanasi’nin Temmuz 2006 verilerine göre 199.509 olan nüfusunun yıllık artış oranı gene 2006 senesi verilerine göre %1.96 olarak gerçekleşmiştir. Ortalama yasam suresinin 77,27 olarak 2006 senesinde gerçekleştiği Fransız Guyanasi’nda bu oran erkekler için 73.95 ve kadınlar için ise 80.75 olarak gerçekleşmiştir.
Ülke vatandaşlarına Fransız Guyanalı denilmektedir. Fransız Guyanasi’nda nüfusun etnik gruplara göre dağılımı ise; Siyah ve melezler %66, beyazlar %12, Doğu Hindistanlı, Çinli, Guyana yerlileri %12, diğer halklar %10’dur. Roman Katolik nüfusun baskın olduğu Fransız Guyanasi’nda resmi dil olarak Fransızca kullanılmaktadır. Ülkede, okuma yazma oranı %83 olarak 2982 verilerine yansırken bu oran erkekler için %84 ve kadınlar için ise %82 olarak gerçekleşmiştir.

Ekonomi
Fransız Guyanası, büyük ölçüde madencilik, ormancılık ve balıkçılık sektörlerine dayanan gelişmekte olan bir ekonomidir. Kourou'daki Avrupa Uzay Ajansı'nın roket üssü büyük oranda GSMH ve istihdama katkı yapmaktadır. Kişi başına düşen milli gelir yaklaşık 8,500$'dır. Bölgede işsizlik oranı oldukça yüksektir %26,5; Ayrıca bölgede tahminen 30.000 ila 500.000 arasında kaçak göçmenin yaşadığı düşünülmektedir. Dustin Hoffman'ın da oynadığı ünlü PAPILLON (KELEBEK) filminde de anlatılan insanlık dışı kürek mahkûmiyeti cezasının çekildiği ve Fransa’nın ülkesindeki tüm suçlulardan kurtulmak için kullandığı bir sömürgedir.
Fransız Guyanasi’nin Gayrisafi Yurtiçi Hâsıla(satın alma gücü paritesi) tutarı 2003 senesi verilerine göre 1.551 milyar dolar olarak gerçekleşirken; 2003 senesi içerisinde enflasyon oranı ise %1 olarak gerçekleşmiştir. Fransız Guyanasi’nda 2003 senesi issizlik oranı %19,2 olarak gerçekleşirken, ülke kendi elektrik ihtiyacını karşılayacak kapasiteye ulaşmıştır fakat elektrik ihracat-ithalatı gerçekleştirmemektedir.
Fransız Guyanasi’nda yetiştirilen başlıca tarım ürünleri; Pirinç, manyok, şeker, kakao, sebze, muz, büyükbaş havyan, domuz, kümes Hayvanları’dır. Fransız Guyanasi’nin 2003 senesi ihracat tutarı 137,5 milyon dolardır ve ülke; karides, kereste, altın, rom, gül esansı, giyim eşyaları ürünleri ihracatı gerçekleştirmektedir. Fransız Guyanasi; Fransa %62, İsviçre %7, ABD %2 ülkelerine urun ihraç etmektedir. Fransız Guyanasi’nin 2002 senesi ithalat rakamı tutarı 625 milyon dolardır ve ülke; Gıda, makine, taşıtlar, yakıt, kimyasal ürünleri ithal etmektedir. Fransız Guyanasi; Fransa %63, ABD, Trinidad ve Tobago, İtalya ülkelerinden urun ithal etmektedir. Para birimi olarak Euro’nun kullanıldığı Fransız Guyanasi’nin 2003 senesi dış borç tutarı ise 800,3 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

Yönetim
Resmi adi Guyana Bölgesi olan ülkenin yerel dildeki ismi Guyana’dır. Fransa Sömürgesinde olan ülkenin başkenti Cayenne’dir. Bastille Günü’nün (14 Temmuz) resmi tatil olarak kullanıldığı Fransız Guyanasi’nda ülke anayasası 28 Eylül 1958 tarihinde ( Fransız Anayasası) yürürlüğe girmiştir. Fransız Medeni Kanunları’nın yürürlükte olduğu Fransız Guyanasi’nin üyesi olduğu uluslararası organizasyonlar; FZ, WCL (Dünya Emek Konfederasyonu), WFTU (Dünya İşçi Sendikaları Federasyonu)’dur.

İletişim- Ulaşım
Fransız Guyanasi’nin uluslararası telefon kodu +594 ve uluslararası internet uzantısı. gf’dir. Fransız Guyanasi’nin uluslararası ticaret ve ulaşım noktaları ise; Cayenne, Degrad des Cannes, Saint-Laurent du Maroni’dir. Fransız Guyanasi ulusal güvenliğinden ve savunmasından Fransa devleti sorumludur.

Not
Fransız Guyanasi hakkında detaylı bilgi, Fransız Guyanasi uçak bileti, Fransız Guyanasi otelleri, Fransız Guyanasi konaklama, Fransız Guyanasi gezileri, Cayenne uçak bileti, Cayenne otelleri, Cayenne konaklama, Cayenne gezileri hakkında daha detaylı bilgi alabilmek için bizimle 253 0 ATN’den irtibata geçebilirsiniz.
İletişim | Hakkımızda | Gizlilik Politikası | Sipariş & İptal Şartları © 2010-2011 ATN Travel & Event Management. Tüm hakları saklıdır.