Künye
Ülke Resmi Adı Mikronezya Federal Devletleri
Bayrak  
Başkent Palikir
Nüfus 107.434
Yüzölçümü 702 Km2
Para Birimi Amerikan Doları
Milli Gelir 238.1 Milyon Dolar
Enflasyon %2.2
İşsizlik Oranı %22
Yaşam Süresi Kadın 72.9 - Erkek 69
Telefon Kodu +691
Birleşmis Milletler kayyumu altındaki ve Amerika Birleşik Devletleri Yönetimi’ndeki Mikronezya Federe Devleti’ne 1979 senesinde anayasa verilmiştir. 1986 senesinde Amerika Birleşik Devletleri ile yapılan sıkılaştırılmış Serbest Antlaşma ile devlet bağımsızlığını kazanmıştır. İki devlet arasındaki bu sıkılaştırılmış Serbest Sözleşme daha sonradan 2004 senesinde yenilenmiştir. Ülkede mevcut uzun vadeli sorunlar ise; işsizlik, aşırı derecede balık avı ve Amerika Birleşik Devletleri’nden sağlanan aşırı yardımlardır.

Cografya

Okyanusya bölgesinde yer alan Mikronezya,Kuzey Pasifik Okyanusu’nda Hawaii ile Endonezya arasında yer alan bir grup adadan oluşmaktadır. (6;55) Kuzey ve (158;15) Doğu coğrafi koordinatlarında yer alan Mikronezya’nin yüzölçümü 702 kilometrekaredir. Adalar grubundan oluşan ülkenin doğal yapısı gereği kara sınırı bulunmamaktadır fakat ülkenin toplam sahil şeridi uzunluğu 6.112km’dir. Tropikal iklimin hakim olduğu Mikronezya’da yağmurlu sezon – özellikle doğu kesiminde yer alan adalarda- hakim olmaktadır. Rakım açısından en düşük noktası ülkenin Pasifik Okyanusu’na temas eden noktası olup; raıim açısından en yüksek noktası ise 791m yükseklikteki Dolohmwar’dır. Deniz ürünleri, deniz mineralleri, fosfat ve ormanların doğal kaynaklar olarak bulunduğu Mikronezya’da, Haziran’dan Aralık ayına kadar görülen tayfunlar, ülkede tahribata neden olmaktadır. Çevre kirliliği, aşırı av, iklimsel değişim gibi çevresel problemlerin başgösterdiği Mikronezya’nın uluslararası platformda imzaladığı veya bir şekilde dahil olduğu sözleşmeler ise şu şekildedir; Bioçeşitlilik, İklimsel Değişim, İklimsel Değişim Kyoto Protokolü, Çölleşme, Çevresel Atıklar, Denizler Kanunu, Ozon Tabakası Koruması’dır. 

Toplum
Nüfus açısından dünya sıralamasında 192. sırada yer alan Mikronezya’nın 2009 Temmuz nüfus beklentisi 107.434’tür. Nüfusun yaşlara göre dağılımı ise şu şekildedir:
0-14 yaş : %34.8(19.010 erkek ve 18,411 kadın)
15-64 yaş : %62.3(33.286 erkek ve 33.629 kadın)
65 yaş ve üzeri: %2.9(1.317 erkek ve 1.781 kadın)
-%0.238 nüfus artış oranı ile dünya sıralamasında 220. sırada olan Mikronezya’da (2009 verileri), kentsel yaşam oranı %22 olarak 2008 senesi resmi kayıtlarına yansırken kentsel nüfus artış oranı ise %0.8 olarak gerçekleşmiştir. Ortalama yaşam süresinin 70.94 olduğu Mikronezya’da bu sınır erkekler için 69.06 ve kadınlar için ise 72.93 olarak gerçeklesmiştir( 2009).
Ülke vatandaşlarına Mikronezyalı denilmektedir. Çeşitli etnik grupların yaşadığı Mikronezya’da; Roman Katolikler, Protestanlar ve diğer dinler olmak üzere farklı inanışlara sahip gruplar yaşamaktadır. İngilizce'nin en yaygın ve resmi dil olarak kullanıldığı Mikronezya’da Chuukese, Kosrean, Pohnpeian, Yapese, Ulithian, Woleaian, Nukuoro ve Kapingaramangi dilleri konuşulmaltadır. 2000 senesi verilerine göre, ülkede eğitim harcamaları Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’nın %7.3’ünü oluşturmaktadır.

Hükümet
Ülkenin resmi adı Mikronezya Federal Devleti’dir. Mikronezya’da hakim olan yönetim sistemi Birlesmis Milletler kayyumu altinda Amerika Birlesik Devletleri Yonetimi’ndeki anayasal devlet şeklindedir. (3 Kasım 1986). Mikronezya’nın başkenti (6;55) Kuzey ve (158;09) Doğu koordinatlarında yer alan Palikir’dir. Ülke, 4 farklı idari bölgeye ayrılmıştır. Bu idari bölümler; Chuuk (Truk), Kosrae (Kosaie), Pohnpei (Ponape), Yap’tır. Ülke bağımsızlığını 3 Kasım 1986 senesinde kazanmıştır. Ülkede 10 Mayıs (1979) tarihi Anayasa Günü olarak kutlanmaktadır. Devlet başkanlığını 11 Mayıs 2007 tarihinden itibaren Emanuel Mori ve başkan yardımcılığını ise yine 11 Mayıs 2007 tarihinden itibaren Alik L. Alik yürütmektedir. Ülkedeki idari sisteme göre, devlet başkanı aynı zamanda hükümet başkanlığını da yürütmektedir. Ülkede kabine, başbakan yardımcısını ve 8 yönetimsel departmanın liderlerini kapsamaktadır. Anayasa Mahkemesinin hukuki düzeni denetlediği Mikronezya’nın uluslar arası platformda üyesi olduğu organizasyonlar ise; ACP, ADB, FAO, G-77, IBRD, ICAO, ICRM, IDA, IFC, IFRCS, IMF, IOC, ITSO, ITU, MIGA, OPCW, PIF, Sparteca, SPC, UN, UNCTAD, UNESCO, WHO, WMO’dır.

Ekonomi
Ülke ekonomisi genel itibari ile tarım ve balıkçılığa dayanmaktadır. Ülkede, mineral kaynaklarının çok fazla olduğu söylenemez fakat yüksek kalitede fosfat çıkarılmaktadır. Ülkede turizm sektörünü potansiteli mevcuttur fakat mevcut potansiyeli destekleyecek yeterli tesis ve imkan bulunmaması nedeni ile turizm sektörü gelişimi engellenmektedir.  Amerika Birleşik Devletleri ile imzalanmış olan Serbest Anlaşma çerçevesinde ülkeye, 1986-2001 seneleri arasında yaklaşık olarak 1.3 milyar dolarlık ekonomik yardım sağlanmıştır fakat sağlanan ekonomik destek daha sonradan düşürülmüştür. Ülke ekonomisinin gerileme eğiliminde olma nedeni sadece Kısıtlanacak olan ekonomik yardımlar değil aynı zamanda gerilemekte olan özel sektör yatırımlarıdır.
Mikronezya’da Gayrisafi Yurtiçi Hasıla( Resmi Döviz kuru), 2008 senesi itibari ile 238.1 Milyon dolar olarak gerçekleşmiştir ve bu değer ülkeyi dünya sıralamasında 214. Sıraya yerleştirmiştir. 2005 verilerine göre ülkede reel büyüme oranı %0.3’tür. kişibaşı milli gelirin(2008) 2.200 dolar olduğu Mikronezya’da işsizlik oranı %22 gibi oldukça yüksek bir rakama işaret etmektedir. Mikronezya’da devlet gelirleri 166 milyon dolar ve devlet harcamaları tutru ise 152.7 milyon dolardır ve tüm bu ekonomik veriler neticesinde ülke enflasyonu 2297 senesi itibari ile %2.2 olarak gerçekleşmiştir. Ülkede, Karabiber, tropik meyve-sebzeler, hindistan cevizi, muz, Manyok, betel cevizi, tatlı patates, domus, tavuk, balık ve turunçgiller başlıca geçim kaynaklarıdır. Elektrik üretiminin tamamını kendisi karşılayan ülkede( 2002 senesi itibari ile 192 milyon kWh), ihracat tutarı 14 milyon dolardır(2004 senesi verilerine göre). Mikronezya; balık, giysi, muz, karabiber, betel cevizi ihracatı yapmaktadır. 2004 senesi itibari ile 132.7 milyon dolar olarak gerçekleşen ithalat tutarı ülkeyi bu alanda dünya sıralamasında 210. Sıraya kadar indirmiştir. Ülke; yiyecek, üretim malzemeleri, makine- ekipmanlar ve içecek ithalatı yapmaktadır. Uluslar arası para birimi olarak Amerikan Doları’nın kullanıldığı Mikronezya’da, Ülke borçu 2005 senesi itibari ile 60.8 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir.

İletişim- Ulaşım

Uluslar arası telefon kodunun +691 olduğu Mikronezya’nın uluslar arası internet uzantısı .fm’dir. elektronik ortam işlemlerinin pek de yaygın olmadığı ülkede 2007 senesi itibari ile toplam internet kullanıcısı sayısı 15.000 olarak gerçekleşmiştir.
Mikronezyada toplam 6 adet hava alanı bulunmaktadır ve bu havaalanlarının hepsinde asfalt pist mevcuttur. Tomil Limanı’ndan uluslar arası taşımacılığın gerçekleştirildiği Mikronezya’nın askeri kuvvet yapılanması bulunmamaktadır. Ülke savunmave güvenliğinden Amerika Birleşik Devletleri sorumludur.

Not
Mikronezya hakkında detaylı bilgi, Mikronezya uçak bileti, Mikronezya konaklama, Mikronezya oteleri, Mikronezya vize, Palikir uçak bileti, Palikir konaklama konularında daha detaylı bilgi alabilmek için bizimle 253 0  ATN’den irtibata geçebilirsiniz.
İletişim | Hakkımızda | Gizlilik Politikası | Sipariş & İptal Şartları © 2016 ATN Travel & Event Management. Tüm hakları saklıdır.

BALAYI TURLARI
Maldivler Balayı Turu
Seyþeller Balayı Turu
Mauritius Balayı Turu
Langkawi Balayı Turu
Bora Bora Balayı Turu
Ibiza Balayı Turu
Phuket Balayı Turu
Koh Samui Balayı Turu
Bali Balayı Turu
Bahamalar Balayı Turu
Küba Balayı Turu
FUAR TURLARI
ITMA 2011 Tur ve Otel Fiyatı
Marmomacc Tur ve Otel Fiyatı
Heimtextil Tur ve Otel Fiyatı
Big 5 Tur ve Otel Fiyatı
Rosupak Tur ve Otel Fiyatı
Vicenzaoro Tur ve Otel Fiyatı
Bauma Tur ve Otel Fiyatı
Medica Tur ve Otel Fiyatı
Çin İhraç Malları Fuar Turu
Automechanika Tur Fiyatı
Anuga Tur ve Otel Fiyatı
PLMA Tur ve Otel Fiyatı
Bread & Butter Tur ve Otel Fiyatı
Sial China Tur ve Otel Fiyatı
Modaprima Tur ve Otel Fiyatı
Cosmoprof Tur ve Otel Fiyatı
Index Dubai Tur ve Otel Fiyatı
Arab Health Tur ve Otel Fiyatı
CPM Moscow Tur ve Otel Fiyatı
Premiere Vision Tur ve Otel Fiyatı
Decotex Tur ve Otel Fiyatı
Jeweller Moscow Tur Fiyatı
VİZE
Almanya Vizesi
İspanya Vizesi
Fransa Vizesi
İnglitere Vizesi
Hollanda Vizesi
Belçika Vizesi
İtalya Vizesi
Portekiz Vizesi
Yunanistan Vizesi
Romanya Vizesi
Danimarka Vizesi
İsviçre Vizesi
Mısır Vizesi
Dubai Vizesi
Angola Vizesi
Çin Vizesi
Endonezya Vizesi
Rusya Vizesi
Suudi Arabistan Vizesi
Tayvan Vizesi
Afganistan Vizesi
Vietnam Vizesi
YURTDIŞI TURLAR
Budapeşte, Prag Turları
Yunan Adaları Turları
Paris Turları
Toscana Turları
New York Turları
Singapur Bali Turları
Vietnam Kamboçya Turları
Japonya Turları
St. Petersburg Turları
Yalta Turları
Umre Turları